Jdi na obsah Jdi na menu
 


BMW E36(29)

25. 6. 2006

 BMW E36

       V této chvíli předpředposlední provedení mnichovského elegána trojkové řady, nesoucí tovární označení E36, vyvolalo svým stylingem při svém vstupu do prodeje širokou polemiku. Jeho odpůrci tvrdili, že se tento vůz odlišuje tvary své karoserie od svých sourozenců a na poklidný bavorský vkus je příliš extravagantní. Naopak k jeho zastáncům patří známý designér Paul Braque. „Tato trojková řada je to nejlepší, co udělali v BMW po mém odchodu,“ nechal se slyšet někdejší zaměstnanec.Obrazek

Karoserie       

    Karoserie modelu E36 působí jako „designérsky“ propracovanější, než tomu bylo u předchůdců či větších sourozenců. Její klínovitý tvar a rysy zdravé agresivity a ctižádosti rozhodně nejsou náhodné, nýbrž cílevědomě podporují image této bavorské značky. Právě u tohoto modelu byly zdvojené světlomety poprvé zakryty společným sklem. I když jsou sedany velmi populární, vyskytují se také kupé, kombi zvané v Mnichově tradičně touring, a dokonce i kabriolety. Verze se strmou zádí na bázi trojkové řady se nazývá Compact a z formálního hlediska se výrobcem i zákazníky považuje za samostatný model. Ve srovnání se svým předchůdcem je tato generace „trojky“ o 110 mm delší a o 75 mm širší. ObrazekRozvor náprav je delší o plných 130 mm, což zvýšilo nejen jízdní stabilitu, ale také zvětšilo interiér. Záruka na antikorozní ochranu karosářských dílů u popisovaných vozů značky BMW je šest let. Pokud se ovšem ztratily uzávěry z technologických otvorů nebo pokud byli technici při opravách karoserie málo pečliví, mohla by sůl poškodit elektrické vedení. Při normální údržbě však elektrické i elektronické vybavení automobilů trojkové řady funguje i ve velmi nepříznivých klimatických poměrech, takže při provozování v našich podmínkách nemusí mít případný zájemce obavy.Obrazek

Interiér      

Architektura interiéru se může někomu zdát moderní a výrazná, jiný ji pokládá za až příliš „vyumělkovanou“ a vzdálenou tradici této značky. To platí především o přístrojové desce. Nelze mít žádné výhrady k ergonomii pracovního místa řidiče, avšak zadní sedadla jsou příliš těsná, tři osoby se tam vejdou jen s obtížemi a budou se cítit stísněně. V kombi se k jejich negativům přidává ještě poměrně tvrdé polstrování. Compact je v porovnání s kupé vzadu o něco prostornější, avšak podle předpokladů také zaostává za sedanem. Mimochodem výrobce zdůrazňuje „odlišnost“ tohoto modelu nižší střední třídy tím, že se do něj montuje zcela jiná přístrojová deska. Je však ztvárněna v duchu tradic bavorské automobilky.

Motory


      Motory o zdvihovém objemu do dvou litrů (vznětový 1,7 l, zážehové 1,6, 1,8 a 1,9 l) jsou čtyřválcové, ostatní jsou řadové šestiválce, což je stále používaná koncepce u BMW. Všechny pohonné agregáty jsou vybaveny elektronicky řízeným vstřikováním paliva a zapalováním. ObrazekDíky čidlu klepání se samočinně seřizují podle oktanového čísla benzinu. Pochopitelně to nezůstává bez následků – spotřeba benzinu s oktanovým číslem 91 je poněkud vyšší než s číslem 95, a tím spíše 98. Přitom se s nižším oktanovým číslem paliva snižuje výkon motoru. Agregáty BMW jsou náročné na dodržování termínů výměny oleje. Aby na to řidič nemusel myslet, při spuštění motoru se rozsvítí řada zelených signálních svítilen. Čím více jich svítí, tím více se přibližuje termín výměny oleje. Když se rozsvítí žlutá nebo dokonce červená, je třeba okamžitě olej vyměnit. Svíčky se mění po 10 až 15 000 km, zapalování je velmi odolné. Ve všech motorech je pohon vačkového hřídele zabezpečen řetězem. O jeho napětí se prakticky není třeba starat, neboť je opatřen hydraulickými napínáky. Ventily rovněž není třeba seřizovat, protože jsou vybaveny zdvihátky s hydraulickou regulací. Zvláštní pozornost je však třeba věnovat katalyzátoru, jenž v popisovaných vozech trojkové řady normálně vydrží 50 až 60 tisíc km. Většina problémů ovšem vzniká nikoli v katalyzátoru, nýbrž v sondě lambda: pokud je katalyzátor poškozen etylovaným benzinem, může to způsobit, že sonda začne vysílat nesprávné pokyny.Obrazek Existuje několik způsobů, jak se „domluvit“ s katalyzátorem a jeho okolím. Elektronický řídicí systém čtyřválcových motorů lze přeprogramovat. Pokud jde o šestiválce, tam se „přímé“ přeprogramování nehodí. Nicméně oficiální prodejce může objednat jiný systém a v servisu ho namontovat a seřídit. Je to ovšem drahé – uvedený díl stojí v Německu 1700 marek. Lze postupovat i jiným způsobem: zakoupit autorizovaný čip systému a zadat nový pracovní program bez katalyzátoru. Tato operace vyjde levněji.   

   Provoz  

    Řada uživatelů vozů BMW řady 3 navštěvuje oficiální prodejce pouze proto, aby vyzpovídala mechaniky ohledně zvláštností těchto vozů. Je to ale na škodu. Ke všem mnichovským výrobkům na čtyřech kolech totiž existují velmi podrobné instrukce. Pokud je nemáte, je třeba zajít k prodejci. A to pouze za účelem koupit si příručku, a nikoli klást otázky. O zkušenostech z provozu automobilů řady 3 je těžké psát, protože prakticky nemají slabá místa. ObrazekTo hlavní spočívá v pečlivé a pravidelné údržbě. Vlastními silami si můžete vyměnit olej v motoru. Nicméně výměna oleje v převodovce je již nad vaše síly – tam už je potřeba dílenský zvedák a zvláštní nářadí. Zasahovat do podvozku obyčejným klíčem také nelze. Proto po každých 15 000 kilometrech rozhodně zajeďte do autorizované dílny. Ostatně tato pracoviště prosperují, protože samotný charakter vozů BMW vyžaduje od řidiče temperamentní způsob jízdy. Proto mají servisy dost práce s opravami způsobenými neopatrnými řidiči.
  

Historie

      Bavorská automobilka zpravidla uvádí nové modely na trh velmi plynule. Nejprve se mění sedany, za nimi následují další typy karoserií. Souběžně se obnovují motory a další agregáty. „Životnost“ konkrétní modelové generace bývá obvykle rozložena do delší časové řady. Provedení E36 posloužilo firmě BMW velmi dobře, protože se dobře prodávalo. Kupé se také stalo prvním modelem, který se vyrábí v USA. Stejně jako roadster Z3 se jeho výroba děje v Alabamě.

11/90Premiéra sedanu E36. Zpočátku šlo o modely 316 a 318 se čtyřválcovými motory. Pozdější verze 320 a 325 byly vybaveny šestiválci s 24ventilovou technikou.
01/92Na autosalonu v Detroitu mělo premiéru kupé.
09/92Do prodeje se dostává nové provedení M3, jde v podstatě o firemní tuning provedený pobočkou BMW motorsport. 3,2litrový šestiválec vyvíjí výkon 229 kW (321 k).
03/93V Ženevě byl představen kabriolet. Automobil se vyznačuje mimořádně vysokou úrovní bezpečnosti – je vybaven výsuvnými opěrkami hlavy na zadních sedadlech při převrácení vozidla.
02/94Zahájena výroba Compactu se strmou zádí. Ten je vybaven pouze čtyřválcovými motory.
03/95Premiéra kombi tradičně nazvaného touring.
03/98Objevila se verze E48 – „trojka“ nové generace.

Výsledné hodnocení:

+prestižní značka, moderní model, dlouhá životnost, vysoká dynamika a radost z jízdy
-

automobil je projektován na kvalitní silnice, těsná zadní sedadla, relativně drahý provoz

Obrazek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář